Žarošice 1. sobota v únoru 2014

02.02.2014 - promluvy

- na evangelium ze svátku Uvedení Páně do chrámu:

 

O prázdninách děti jezdívají na výlety. Dnes jsou také prázdniny, pololetní  prázdniny, nejsme školáci, ale jsme na výletě. Život je totiž výlet na zem a každý z nás je poutníkem k věčnosti. V cíli nás čeká Otec, jenž je na nebesích.

Zde v Žarošicích nás každou první sobotu čeká  také Panna Maria, čeká i na dalších poutních místech. Jak jsme slyšeli v evangeliu, i ona je poutnice, přesně podle předpisů zákona připutovala do jeruzalémského chrámu.

A Panna Maria nás poutníky čeká i na nebi, protože tam byla vzatá s tělem i duším, jak věříme a vyznáváme.

Takže se to motá všechno kolem nebe. Tam je cíl, tam máme dojít, i když jsme na výlety jezdili rádi, i když na ně dodnes vzpomínáme. Vždycky jsme se těšili domů. Proto se můžeme těšit na dosažení cíle, my poutníci k věčnosti.

Věřící je přesvědčen, že nebe stojí za to, že stojí zato se tam dostat. Dělá pro to všechno. A přejeme je také všem, prostě každému. A zde je ten háček. My tam můžeme být s každým. Kdybychom někomu zde na zemi řekli: Tebe nechci ani vidět, tak to může trvat nanejvýš do smrti.  Ale kdybychom řekli tebe nechci ani vidět ani po smrti, ani po své smrti, tak bychom se odsoudili k vyhnání z nebe. Protože on se tam může dostat, i když zatím tady je mně protivný jako noc. Proto buďme připraveni, že tam můžeme narazit na každého.

Omlouvám se všem přítomným i nepřítomným vychovatelů a pedagogům, ale i děcko musí počítat s tím,že tam přece může potkat tu pančelku, která nás pořááááád zkouší a dává nám tak těžžžžžžké písemky a pořád by jen chtěla, abychom se uuuuučili. Dospělý tam může potkat toho nepříjemného souseda, který na něj dal žalobu, že si na dvorku staví bez povolení chlívek pro králíky, a který si spočítal, že si na to může stěžovat na 17 úřadech a je rozhodnutý, že to udělá. Začne u hygieny, půjde na hasiče a další přes nejvyšší kontrolní úřad a ombundsmana až na evropský soud ve Štrasburku.

Nevíme, kdo se do nebe dostane, ale nemůžeme opravdu nikoho vyškrtnout. To bychom vyřadili sami sebe. A to by byla pěkná škoda. Pán Ježíš říká, že nám mnozí mohou předejít a my musíme být připraveni. A pomalu se na to už na zem i trénujme, opravdu si zvykejme , že tam můžeme potkat kohokoliv, protože každý člověk je můj bližní, tak to učí Pán Ježíš jasně.  

 Ale to je cesta k nebi. Zvykat si, že poutník nikdy nejde sám. Vždy počítá s těmi druhými. Se všemi. I jim přeje dosažení cíle. Domu našeho Otce, který je v nebi. Tedy nebeského domova. Tam se máme setkat i se svou nebeskou Matkou. Kéž se to podaří. Kéž tam dojdem. Kéž se tam s Ní a také se všemi sejdem. Amen.

 

Komentáře:

poděkování za první sobotu v Žarošicích-únor | Jana - 8.3.2014

zobraz komentářepřidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (12)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 41 lidí

předchozí ankety

Dnes je 27. června 2019

svátek má Ladislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU