Učící se církev na 3. neděli v mezidobí „A

23.01.2011 - promluvy

Apoštolové, biskupové, apoštolát 

Úvod:

Evangelium je pro nás slovo života, stále živé pro náš život. Co  s tím mají společného 4 rybáři kdesi z Galileje, kteří žili před 19 sty lety tak daleko od nás?

Pán Ježíš, který žije a kraluje na věky věků, je zavolal a udělal z nich rybáře lidí. Pak si zavolal ještě další, aby jich bylo jako všech kmenů v jeho národě, aby jejich počet obsahoval všechny strany a všechny časy. A skutečně 12 znamená tři krát čtyři, 3 časy - minulost, současnost i budoucnost násobené 4 směry,  čtyřmi světovými stranami.

A ty pak poslal do celého světa, opravdu na všechny strany a řekl jim, aby hlásali evangelium. To měli dělat a on jim slíbil, že přitom s nimi bude až do konce světa, tedy po všechny časy. A to poslání trvá dodnes a týká se i nás zde.

1.

Poslaní se řecky řekne apostoloi,  a pokud v tom slyšíte ozvěnu POSTE RESTANTE a naše pošty, po kterých posíláme své dopisy a balíky i peníze, tak máte dobrý jazykový cit. Z toho vzniklo  naše české apoštolové, tedy poslaní od Pána Ježíše. Slovensky je to apoštoli, německy Aposteln a anglicky se to píše apostle. 

A oni skutečně hlásali všechno, co Pán Ježíš říkal, co dělal a co dokázal, jeho kázání, zázraky a především jeho smrt a vzkříšení. Tak odvážně , že za to dali svůj život.

2.

Tak rozumně, že s tím počítali, proto ustanovili své nástupce. I když byli pronásledováni, neudělali to tajně, neřekli: „Kdyby něco, tak to, Timoteji, vezmeš za mně!", ale udělali to veřejně: Přede všemi na něho vložili ruce, přitom se modlili, aby Duch svatý mu dal sílu dobře pokračovat. To vlastně bylo první biskupské svěcení. To pak pokračovalo a  někteří z nás si mohou vzpomenout, jak koncem března před 21 roky vložil v naší brněnské katedrále arcibiskup olomoucký ruce na kněze Vojtěcha Cikrle a tak posvětil našeho brněnského biskupa, už 13. v pořadí. A on převzal biskupství. On je tím hlavním, kdo zastupuje Pána Ježíše dnes, kdo mluví jeho hlasem. Kdo nám ho v našem kraji a v této době  zastupuje. A když  chceme následovat Pána Ježíše, jako ti čtyři první, kteří všeho nechali a šli za ním, jdeme za biskupem. Mladí muži, kteří chtějí do semináře, se u něho hlásí, my jako křesťané děláme to,co nám biskupové radí.  Prostě je poslechneme. Proto kněží slibují biskupovi poslušnost, proto se máme za svého biskupa modlit, a nejen za něho, i za jeho spolupracovníky.

3.

V katechismu je ještě jedno slovo, které si máme dnes vysvětlit. Je to apoštolát. A myslí se tím všechno, co se dělá pro šíření Kristova království všude na světě. A je to náplň práce jak posvěcených služebníků, tak všech pokřtěných. Proto se mluví o apoštolátu laiků. I k němu patří modli se a pracuj. Proto se máme modlit za svatého otce, za biskupy a celou církev. Každý měsíc jsou dány úmysly modlitbě. Každý měsíc jsou dány úmysly, i dnes je přečtu místo přímluv.

A máme pro to pracovat. To není zaměstnání, kde by byly potřeba pracovní pomůcky a kde by byla mzda a pojištění a daně. To je skutečně poslání, všichni jsme svým způsobem apostoloi - poslaní. To říká druhý vatikánský koncil právě ve spise o apoštolátu laiků. A upřesňuje: Duší veškerého apoštolátu zůstane vždy láska.  S láskou přijímat od Boha, vše, co nám dává, to jest, co život přináší, jak řekne každý, ale co máme z rukou otce, jak řekne pokřtěný. S láskou přistupovat k druhému a  ani mrknutím oka nepřipustit nenávist, žádnou nenávist, ani tu třídní, kterou do nás cpali 40 let. Ani tu národnostní, kterou někdo začíná rozdmýchávat. Když najdou masový hrob, ať v něm byli pochovaní Češi nebo Židi, Cikáni nebo Němci, máme si vždy říci, že ti chudáci měli také maminku, která přišla o své dítě, že mnozí měli děti, které takto přišly o své rodiče a někdy o všechny příbuzné.  Ani tu mezi lidmi, ani mezi starými a mladými. Třeba to není nenávist, ale někdy lhostejnost. Neříkejme: Je to jeho problém. Každý ať se stará o sebe. A nejednejme tak. Kdo se má dobře, má přece pomoci, těm, kteří jsou na tom hůř, to je ta solidarita, soudržnost, to je křesťanské, to podporoval i Jan Pavel II.

Závěr:

S láskou ve své duši přistupujme ke všemu. A pusťme tam Pán Ježíše, aby v nám s tou láskou pomohl. Aby nám pomohl on, který miloval až do krajnosti, až k smrti kříže, jak si tajemně při této nekrvavé oběti připomínáme. Protože ta láska, jak píše katechismus je možné čerpat především z eucharistie.

Proto jsme tady.

Naberme si jí........

Komentáře:

přidej komentář

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (2)

 

ruské (4)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (4)

 

celkem hlasovalo 25 lidí

předchozí ankety

Dnes je 1. července 2025

svátek má Jaroslava

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)