Novomanželům

27.10.2013 - promluvy

  Snoubenci si kdysi nechávali do svých prstýnků vyrýt tři velká S. Co to může znamenat, to trojí S. Člověk by dnes řekl, že to je popis všeho, co musí prožít snoubenci a jejich rodiny, než si ty prstýnky navléknou. Sami dobře víte, co to bylo starostí, shánění a spěchu.

Každý člověk má dojem, že zná jen tato tři S. Na prstýnku však znamenala něco jiného. A to: Semel, semper, simul. Latinsky to znamená: jednou, navždy a navzájem. Při navlékání prstýnku s tím trojím S  si snoubenci, kteří se právě stali manželi, vlastně říkají: Beru si tebe jediného, jedinou, beru si tě napořád a spolu budeme všechno snášet. A je to přesně podle slov posvátných obřadů, která za chvíli uslyšíme. Je to přesně podle slov z listu svatého apoštola Pavla, která jsme právě slyšeli. Protože láska nikdy nepřestává, nemyslí jen a jen  na sebe, ale umí odpouštět.

 

Možná by se dalo také říci, že život ve dvou by měl být ve znamení tří D. Děkovat, důvěřovat, dokázat! Oba mají poděkovat rodičům za dar života a zároveň si poděkovat za to, že se našli a že si padli do oka. A je správné za to poděkovat i Pánu Bohu. Druhé D znamená důvěřovat, proto ochotně vkládáme svou ruku do té jeho a proto si spolu vyměníme slib na život a na smrt. A důvěřujeme, že je s pomocí Boží je to možné splnit. A jsme u třetího D: Dokázat. Dokážeš to, říká se na povzbuzení. Dnes nám to říká církev. A přeje nám to. I my vám to přejeme. Abyste to pěkné, co si řeknete, s pomocí Boží oba dokázali plnit.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 17. zaří 2019

svátek má Naděžda

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU