na 1. neděli adventní roku A

27.11.2022 - promluvy

 1. neděle adventní roku A - 27/11 2022

Pán Ježíš jasně řekl: Bděte tedy, protože nevíte, který den váš Pán přijde. A my mu samozřejmě musíme dát za pravdu. A ne říkat jako tenkrát ti průměrní občané Atén sv. Pavlovi: Poslechneme si tě až jindy. To je totiž odpověď i průměrného českého občana. A jaká je odpověď křesťana? Mám už napsanou poslední vůli. Anebo aspoň jsi to už všem nějak řekl/řekla. Ale je zde ještě jednodušší otázka, na kterou je také rychlejší  i snadnější odpověď: Mám ustlanou postel? Vždyť nevím, v kterou hodinu Pán přijde. Ano, opravdu nevím. Ale měl bych být připraven – připravena, chci to, počítám s tím.

Ale pozor: Pán Ježíš přijde podle svého rozhodnutí. Kam nás zavede? To už neví vůbec nikdo.

Kéž by to bylo na tu horu s Hospodinovým domem, ke které budou proudit všechny národy jak jasně řekl prorok Izaiáš.

A tam bude asi to největší překvapení, které nejsme schopni si představit, dokud každý cítíme zemskou přitažlivost a dokud každému utíká čas velmi rychle, i když všem stejně.

Ale to už víme, tak to nemusíme stále opakovat, ani teď, když je jasné že po Novém roce budeme každý zase o rok starší.

Poslechněme svatého Pavla, který nám připomíná, že už nastala hodina, kdy je třeba se probrat ze spánku. Probudit se z těch různých i hrůzných snů zaviněných zprávami ze všech zemí naší planety a zkusit přemýšlet, zda přece jen není někde něco lepšího. Co když je to přesně to, co jsme slyšeli v proroctví Izaiášově:   V nebi už opravdu nezdvihne již meč národ proti národu. Tam se podaří, co se na této zemi ještě nikomu nepodařilo, že zkují své meče v radlice a svá kopí ve vinařské nože., válce se již nebudou učit.

A na to se můžeme těšit. Nevíme, kdy to přijde, nevíme, co všechno nás před tím čeká, nevíme přesně jaké to bude, ale slova proroctví jsou jasná. A tak si ze srdce zazpívejme: Co již dávní proroci lidem zvěstovali, toho se dočkáme  v tomto – zatím neznámém  - čase, ale jistě, protože Bůh už přišel a narodil se pod jménem Ježíš – Zachránce lidstva – z Panny čisté.

Komentáře:

přidej komentář

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (2)

 

ruské (4)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (4)

 

celkem hlasovalo 25 lidí

předchozí ankety

Dnes je 3. července 2025

svátek má Radomír

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)