Křtu Páně

09.01.2011 - promluvy

Učící se církev o svátku Křtu Páně „A"   Obřad křtu

a) podstatný obřad svátosti, křest a pomazání křižmem

b) závěrečné obřady (bílý šat, svíce, modlitba Páně, žehnání matce a ostatním)

c) rodiče a kmotři

Úvod:

O svátku Křtu Pána Ježíše si máme podle přání našich otců biskupů říci něco o křtu svém. Většinou si na ten svůj nepamatujeme, ale někteří lidé nám snad mohou říci, jak jsme se při něm chovali. Důležitější než slovo lidské je Slovo Boží. A dneska jsme zpívali: Hospodin dá požehnání a pokoj svému lidu. A dá ho i v tomto mlhavém sychravém ránu. Dá ho nám, protože pokřtění jsou jeho lid, jeho synové a dcery, jeho děti.

1.

Křest se uděluje trojím ponořením do vody a nebo trojím politím vodou, při kterém se říká (Jméno dítěte v 5. pádě), já tě křtím  ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého. To ponoření znamená smrt, kdo se ponoří už taky nemusí vyplavat. Křest znamená smrt hříchu, všech hříchů, všech, které dospělý udělal před křtem a hříchu dědičného, který si každý tedy i dítě přináší na svět. A voda znamená život, to je jasné všem, od křtu žijeme v Nejsvětější Trojici Boží, proto jsou vzývána jména všech tří Božských osob. Církev jde lidem vstříc a protože někdy by ponoření bylo příliš složité, je možno třikrát polít. I když je pravda, že kdybychom celé dítě ponořili do vody a hned ho zabalili do suchého a teplého, nic by s e nestalo, nachlazení je ze studeného průvanu, nemoci jsou z toho, že člověk zůstane dlouho v něčem mokrém a studeném. A protože by bylo složité polít celé tělo je možné polít jen hlavu. Hlava je totiž a jasně to hlavní. Doneste mi svou fotografii  řeknou vám a vy jim donesete fotografii své hlavy. Tak se to běžně u nás chápe.

2.

Křest však není jen událost rodinná, není to jen záležitost jedné farnosti. To naznačuje pomazání křižmem po křtu. Křižmo je olivový olej smíchaný s voňavým balzámem  a světí ho pouze biskup a to pouze jednou za rok na Zelený čtvrtek. Každý pokřtěný se totiž  stává členem církve a tu založil Pán Ježíš právě na apoštolech a každý biskup je jejich přímým nástupcem. Založil ji Pán Ježíš ten Boží Mesiáš, což česky znamená pomazaný. Takže dvojím způsobem nám to pomazání vonný m křižmem připomíná vyšší úroveň -jednotu s celou církví díky biskupovi, spojení s Božím Synem. Proto jsme od křtu Boží děti, proto jsme jeho lid a proto platí slova dnešního žalmu, která jsme vícekrát opakovali: Hospodin dá požehnání a pokoj svému lidu.

3.

Pak se předává bílé roucho. Na něm může být ne černé na bílém, ale bílé na bílém anebo třeba zlatě na bílém vyšito datum křtu svatého. Mnozí z vás zažili vítání občánků. Mnozí jste možná byli i uvítáni, bylo to pěkné, o nic jste se nemuseli starat, dostali jste ještě fotografie. Tím to skončilo. Datum křtu je však něco jiného, protože tím to začalo. Proto ty památky, které přijdou na řadu při prvním svatém přijímání, při biřmování  a třeba i jindy. Kromě křestní roušky, která vychází ze slov apoštola Pavla, že pokřtěný se oblékl do Krista (Gal 3,27) se ještě zapaluje křestní svíce. Od paškálu, který byl poprvé zapálen a  třikrát se přitom zpívalo: Světlo Kristovo. Pak se všichni modlí Otče náš, protože každý z nás je Boží tvor a každý může Bohu říci: Pane, Stvořiteli. Jen pokřtěný je Boží dítě a jen pokřtěný může říci Bohu: Otče... Pak je požehnání, nejprve mamince, pak tatínkovi,. pak kmotrům a  všem příbuzným a přítomným věřícím.

Závěr:

Křest je svátost víry, není to jen přivítání křesťánků  v krásném prostředí, v nádherné stavbě, kterým by vše skončilo. A víra se prožívá a také rozvíjí ve společenství. Proto je důležité, aby rodiče dětem nejenom řekli, že jsou pokřtěné, ale aby jim také vysvětlili a ukázali, co to znamená v životě. To je někdy těžké, proto jim mají kmotři pomáhat. Ale platí to i o celém společenství věřících. Platí to i o nás o všech. Proto se máme za všechny u nás pokřtěné modlit. Ano, modli se. A také pracuj, jednej tak, aby druzí viděli živého katolického křesťana. A abychom se jednou uviděli, shledali  v nebi. Křtem svatým jsem na to dostali právo. Amen.

 

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 26. dubna 2024

svátek má Oto

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)