JAK SI MŮŽEME ZPŘÍJEMNIT NEJVĚTŠÍ CÍRKEVNÍ SVÁTKY V NAŠICH DOMECH A BYTECH?

01.04.2019 - lidová zbožnost

Rozhovor Václava Štauda s Vlastou Luňáčkovou v 15. čísle KT

  Na to jsme se zeptali aranžérky květin Vlasty Luňáčkové. Dlouholetá učitelka Střední zahradnické školy v Ostravě proslula zejména vánoční výzdobou hlavního smrku a 24 menších stromků ve Vatikánu v roce 1999.

 

CO NEJLÉPE NAZDOBÍ VELIKONOČNÍ STŮL?

 

Vrací se osvědčený zvyk vysévat do nízkých misek obilí, které vyklíčí během několika dnů. Ve svěží zeleni se krásně vyjímá jednoduchost bílého a červeného vajíčka. A tuto dekoraci snadno doplníme například větévkou břečtanu. Ale pozor, ten nedávejte do blízkosti velikonočního beránka nebo jiných potravin, je mírně jedovatý!

 

A KOMU UŽ OBILÍ NESTIHNE VYKLÍČIT?

 

Kdo má rád hodně jednoduchou výzdobu, tomu doporučuji malou procházku za město. Určitě narazí na rozkvétající sedmikrásku, křivatec, fialku nebo jiný předjarní květ. Když jej i s okolním rašícím trávníčkem opatrně vyrýpne a umístí do širokého skleněného poháru, bude mít doma po celé svátky kus drobné, ale krásné Boží přírody.

 

NĚKTERÁ HOSPODYNĚ ALE DÁVÁ PŘEDNOST VÁZÁM ...

 

Pokud na Velikonoce ještě není dostatek narcisů a tulipánů ze zahrádek, doporučuji směs narašených větévek. Během několika dnů v teple rozkvete třešeň, trnka nebo zlatý déšť - správněji forsytie. Když ještě na několik větviček zavěsíme barevnou stuhu s vyfouklým vajíčkem, ani nemusí být malované, budeme mít také pěknou přírodní ozdobu stolu.

 

 

A POŽEHNANÉ RATOLESTI-KOČIČKY, JEŽ SI LIDÉ PŘINESLI Z KOSTELA NA KVĚTNOU NEDĚLI?

 

S rozkvétajícími větévkami, které musí mít dostatek čisté vody, je nemíchejme! Kočičky by do vody přijít neměly, aby nevykvetly a nezačaly zapáchat. Přidáme k nim pár snítek vonícího jalovce. Je pěkně zelený a vodu nepotřebuje. Tato dekorace vydrží hodně dlouho. Kočičky ale dáváme hlavně na stěnu, ke křížům.jako uctění oběti našeho Spasitele.

 

MOHOU SE O VELIKONOCÍCH, PODOBNĚ JAKO O VÁNOCÍCH, ZDOBIT TAKÉ VSTUPNÍ PROSTORY NEBO OKNA DOMŮ?

 

Samozřejmě. Na dveře nebo vedle nich můžeme zavěsit pěkně upletený, mírně zatočený a opentlený karabáč. Stačí i pár čerstvých vrbových nebo březových proutků, spletených do věnečku, s jednoduchou výzdobou, nejlépe jednobarevnou stuhou. Do oken je pak vhodná například nyní snadno dostupná a levná primula veris, bohatě kvetoucí barevný zahradnický petrklíč.

 

NEJSOU TYTO VELIKONOČNÍ ZVYKY POZŮSTATKEM POHANSKÝCH DOB?

 

Už jako mladé děvče jsem velikonoční výzdobu chápala jako jeden z křesťanských symbolů vzkříšení. A čím jsem starší, tím víc si uvědomuji cenu a krásu všeho, co nyní znovu raší a vykvétá. Je pro mě logické, že o Velikonocích, svátcích vzkříšení našeho Pána, má být z bytů uklizeno všechno staré, suché a hlavně umělé, abychom měli před očima co nejvíc živé přírody. Jsme její součástí a Bůh ji stvořil nejen pro náš užitek, ale i pro naši radost.

 

 

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)